Web není v provozu. Probíhá zkušební testování webu. Pokud vás něco zaujalo, kontaktujte nás. děkujeme za pochopení.

Liquid Force Omega Grind

Nový
1 hodnocení
Značka: Liquid Force
9 999 Kč –40 %
2015 WMNS Omega 131 TOP
9 999 Kč –40 % 5 999 Kč
Vyprodáno
Velikost wakeboardu
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.

Liquid Force Omega Grind zaujme jezdce jak za člunem, tak na vleku. Díky kombinaci PU jádra a Grind base skluznici je to kousek, který využijete tak i tak. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Cenově dostupný wakeboard, který je vhodný jak za člun, tak na vlek, potěší mnoho jezdců. Prkno má 4 vymodelované flosny/ploutvičky, které jsou však oproti čistě člunovým wakeboardům nižší, ne tak agresivní. Pokud však chcete tak jak tak vytáhnout Omegu i na člun, stačí namontovat středovou flosnu na každou stranu (je součástí balení) a tenhle wake vám bude držet směr pod nohama jako žádný jiný. Díky Grind base ho však můžete vytáhnot i na nějaký shredy na překážky. 

Technologie:

Mellow 3-Stage Hybrid Rocker – Straighter center curve for solid edging and speed - Added kick at ends for steeper arc off wake.

Flex Rating – 3 (1 Stiff - 10 Flex)

Variable Edge Rail – Lifted edge through the center to prevent catching. The sharper rail at the tip and tail for improved control and response.

PU Core – LF's PU Cores are compression molded to the highest standards to provide a board that is lightweight and responsive under your feet.

LF Exclusive GRIND Base – The strongest base possible while maintaining the performance of the finely tuned hull shape. LF Grind bases mold to the board's contours and provide solid protection all season long.

Center Fin

Hybrid Technology – Liquid Force has joined their unique hull shapes with a performance flex construction process to deliver the liveliest and most finely tuned park board offerings in the industry. Starting with precision milled cores of all wood or multiple stringers, LF dials in the desired flex/snap characteristics for each model and size. They use a range of different glass combinations to enhance the life and response of your ride. LF Hybrid tech provides a range of choices for all sizes and styles of ripping.

Doplňkové parametry

Kategorie: Wake
Záruka: 1 rok